ТЕХНОЛОГИЯ
Технологичния процес на изработка на котленски килим или пътека изисква много внимание и опит за да се изпълни в необходимото качествено.
Котленските килими и пътеки се тъкат на вертикален дървен стан. Състои се от две вертикални греди, горната и долната част на които има отвори за вмъкване на краищата на кросната. Опъването, между двете кросна се постига посредством набиване на клинове в прореза на гредите под горното кросно или посредством винт.
След укрепване на стана започва насноваването. То се изпълнява като за едното кросно се завързва края на основата, навита на кълбо. Следва премятане през горното и долното кросно, докато се получи мрежа с желаната широчина.
След насноваването се вмъква основата в кросната, разпределя се равномерно и се опъва. Поставя се пряко на основата една или две летви, като нишката минава веднъж над летвата, веднъж под нея. Така нишките на основата се разделят на чифтове, което е особено необходимо при самото тъкане.
______
Тъкането, сиреч преплитането на нишките на основата с вътък при котленските килими се прави по начин, различен от тъкането на гладки килими в други центрове.
При тъкането се изхожда от положението, че основата е разделена от една летва на чифтове: едни нишки минават под летвата, а други под нея. За да получим килимена плетка, необходимо е да промушим вътъчната нишка веднъж между нишките, които минават над летвата и задните нишки, след това да наберем с ръка задните нишки, да ги издърпаме силно напред, за да станат предни, и тогава да върнем и втъчем зад тях вътъчната нишка.
Това именно действие при котленската техника става по следния начин: прихващат се с едната ръка определен брой нишки от основата, които минават над летвата, образуваща постоянния цеп, след което силно се издърпват напред.
Кратко видео от технологичния процес
В „устата“ или процепа, който се получава от опънатите нишки и задните, се провира пасамцето (навита вътъчна прежда на малко гранче). След това ръката, която издърпва нишките, се освобождава и поема пасамцето. В следващото действие е необходимо да се отберат нишките, които минават под цепа (летвата) и по същия начин да се издърпат напред.
За да се изтеглят задните нишки, ръката се вмъква в основата, обхваща една задна нишка, подърпва я напред , вмъква се отново в съседните чифтове и издърпва друга задна нишка така, докато се наберат с пръсти определеният брой задни нишки от основата.
След това всички набрани нишки се издърпват силно; при това положение се връща и провира зад тях пасамцето. След неколкократно провиране на пасамцето нишките се набиват с помощта на метален гребен (тупица). При тъкането на отделните мотиви се съблюдава да се остави място и да се съобрази изпълнението на следващия мотив.
Познати са два начина на тъкане в котленското килимарство: на нишка и на чифтове нишки. При работа на нишка след няколко провирания на вътъка се отстъпва вляво или вдясно с нишка, а при втория начин – с чифт нишки.
Най-стара, позната и прилагана при тъкането на килими в Котленския край е „късаната техника“. В нея са изпълнени най-старите котленски килимени черги и килими. Вътъкът при котленските килими не преминава по цялата широчина на тъканта, а с него се изграждат отделни мотиви.
Основният елемент, от който се изграждат мотивите е правоъгълникът. Първият производен на правоъгълника мотив е ромбоидът. Триъгълникът пък е получен от едновременно изпускане на нишки от основата отляво и отдясно. Обратно – при едновременното прихващане на основни нишки отляво и отдясно се получава трапец. Тези основни геометрични форми, от съставянето на които са получени основните мотиви в котленското килимарство.
Разгледайте каталога ни с всички колекции на килими и пътеки в типично традиционен стил и други адаптирани към настоящите тенденции в обзавеждането на КИЛИМИ
Вие сте - Архитекти, Дизайнери, Декоратори, Студио за интериорен дизайн или Шоурум за обзавеждане
И предлагате - Интериорни решения, Декорация за дома, Арт продукти
Научете подробности на линка относно предложението ни за ПАРТНЬОРСТВО , в което сме описали преференциалните ни условия за Вас, различните възможни варианти за съвместна работа и повече за нашите продукти.
office@kotlenski-kilimi.bg
В случай, че не използвате често email може да ни изпратите съобщение и през Messenger - кликнете върху иконката.
Този традиционно наш занаят е застрашен от вписване в "Червената книга" на изчезващите видове българско приложно изкуство.
Допринесете този традиционно наш занаят да не бъде застрашен от вписване в "Червената книга" на изчезващите видове българско приложно изкуство, като споделите и запознаете Вашите приятели във фейсбук с това българско вълшебство.
Следете ни в Facebook 👇
Следете ни в Facebook 👇
____________________________________________________________________________________
Всички права запазени
Всички изображения, картинки, текстове и друга информация, публикувани на този уебсайт, са собственост на Лайф Дизайн ООД и са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права.
Всяко възпроизвеждане, разпространение, промяна, публичен показ и др. на част или цялото съдържание на уебсайта, извън горната хипотеза, е забранено и се преследва по предвидения от закона ред, освен ако е налице изрично съгласие на Лайф Дизайн ООД за съответния вид използване.
Copyright © 2014-2024 | Лайф Дизайн ООД